LightBurn ako jediná aplikácia pre macOS
O programe LightBurn som sa zmienil už v jednom z prvých dielov nášho seriálu – konkrétne vtedy, keď sme si predstavovali tie najobľúbenejšie a najlepšie programy na gravírovanie, medzi ktoré patrí práve LightBurn a LaserGRBL. Programu LaserGRBL sme sa venovali predovšetkým kvôli tomu, pretože je vhodný pre začiatočníkov, ktorí sa s gravírovaním ešte len chcú naučiť pracovať. Bohužiaľ sa mi ale žiaden takýto jednoduchý program pre začiatočníkov na macOS nájsť nepodarilo.
V prípade, že teda máte k dispozícii len macOS, budete musieť po hlave skočiť priamo do aplikácie LightBurn, ktorá ponúka oveľa viac rôznych funkcií a zároveň je všeobecne komplexnejšia a zložitejšia. Rozhodne sa ale ničoho nebojte – v tomto a nasledujúcich dieloch urobím všetko preto, aby som vám gravírovanie na Macu v aplikácii LightBurn vysvetlil tak, aby ste mu porozumeli. V rámci tohto dielu sa pozrieme na to, kde je možné LightBurn stiahnuť, akým spôsobom ho môžete nainštalovať, a ako identifikovať vašu gravírku, aby ste s ňou mohli pracovať. Hneď na začiatok sa hodí podotknúť, že je aplikácia LightBurn platená. Našťastie si ju môžete prvý mesiac vyskúšať úplne zadarmo, a to so všetkými funkciami. Akonáhle táto doba ubehne, tak si budete musieť zakúpiť licenciu, ktorej cena sa líši podľa typu vašej gravírky. Moja gravírka, s ktorou celý čas pracujem, teda ORTUR Laser Master 2, využíva GCode – táto licencia vychádza na 40 dolárov.
Stiahnutie, inštalácia a skúšobná verzia
Akonáhle vykonáte stiahnutie, stačí kliknúť na súbor. Otvorí sa klasické „inštalačné“ okno, v ktorom stačí LightBurn presunúť do zložky „Aplikácie“. Ihneď potom sa môžete vrhnúť na spustenie programu. Pokiaľ sa vám klasicky LightBurn nepodarí otvoriť, je nutné, aby ste na ikonu aplikácie klikli pravým tlačidlom, následne zvolili možnosť „Otvoriť“ a v dialógovom okne túto možnosť potvrdili. Po prvom spustení je nutné potvrdiť skúšobnú verziu – kliknite teda na tlačidlo „Start Your Free Trial“. Ihneď potom sa objaví ďalšie okno, ktoré potvrdzuje začatie skúšobnej verzie.
Potom, čo LightBurn nainštalujete, spustíte a aktivujete skúšobnú verziu, už nezostáva nič iné, než pripojiť samotnú gravírku. Okno, v ktorom je možné gravírku pridať, sa objaví automaticky po prvom spustení. Stačí, aby ste gravírku pomocou USB pripojili a klikli na tlačidlo „Find My Laser“. Program gravírku vyhľadá – vy už len na ňu kliknete a potvrdíte pripojenie, nakoniec ešte zvoľte, kde sa nachádza domovská poloha lasera – u nás vľavo dole. Pokiaľ sa vám okno pre pridanie lasera neobjaví, stačí v pravej dolnej časti kliknúť na „Devices“ („Zariadenia“). LightBurn má oproti LaserGRBL pre mnohých z vás veľkú výhodu, pretože je k dispozícii aj v slovenčine. Stačí, aby ste po pripojení gravírky aplikáciu vypli a znovu zapli, slovenčina automaticky naskočí. Pokiaľ nie, kliknite v hornej lište na „Language“ a vyberte slovenčinu.
Vyššie uvedeným spôsobom teda pripojíte vašu gravírku k aplikácii LightBurn. Teraz už sa postupne môžete začať v aplikácii viacej obzerať. Pravdou je, že zo začiatku vyzerá veľmi komplikovane, zložito a neprehľadne. Akonáhle však zistíte, kde sa čo nachádza, získate prehľad a nebude sa jednať o nič, čo by ste sa postupom času nenaučili. V nasledujúcich dieloch tohto seriálu sa spoločne pozrieme na to, akým spôsobom je možné aplikáciu LightBurn ovládať – popíšeme si všetky potrebné nástroje a ovládanie. Výhodu v tomto prípade majú používatelia, ktorí už pracovali napríklad s aplikáciou Photoshop alebo s iným podobným grafickým programom – rozloženie ovládacích prvkov je tu totiž veľmi podobné.