fbpx

Snívali ste niekedy o tom, že si domov zaobstaráte 3D tlačiareň, gravírovačku, alebo akýkoľvek iný podobný stroj? Mnohí domáci majstri možno áno, avšak väčšinu z nich mohlo odradiť hneď niekoľko vecí. Ešte pred niekoľkými rokmi bola cena týchto zariadení naozaj vysoká a dá sa povedať, že pod desiatky-pár stoviek ste sa jednoducho nemohli dostať. Pokiaľ ste teda chceli svoju vlastnú 3D tlačiareň či gravírovačku za menej peňazí, tak ste ju museli kúpiť „rozloženú“ a doma ju zložiť a naprogramovať.

Tieto problémy sa ale vyskytovali pred niekoľkými rokmi. Ako to tak v oblasti technológií býva, tak sa postupom času nedostupné veci stávajú dostupnými, a tak rovnako to je v prípade spomínaných 3D tlačiarní a gravírovačiek. V momentálnej dobe môžete na rôznych trhoviskách zakúpiť rôzne stroje, ktoré vám síce prídu v rozloženom stave, avšak zložiť ich nie je vôbec ťažké – ako by ste skladali nábytok z jedného nemenovaného švédskeho obchodného domu. Vzhľadom k tomu, že aj ja patrím medzi tieto „kutili“ a technológie v podobe týchto domácich strojov ma veľmi zaujímajú a nie sú mi cudzie, tak som sa osobne rozhodol k zakúpeniu gravírovacieho stroja, a to hneď dvakrát.

Pred niekoľkými rokmi sa mi vnukla myšlienka na vytváranie vlastných krytov z luxusného materiálu. Predávať však kryty len z luxusného materiálu nie je bohvieako zaujímavé. Napadlo mi, že by mohlo byť fajn tento materiál svojim spôsobom „okoreniť“ – a to zákazníkovou personalizáciou. V hlave sa mi utvorila myšlienka vypaľovania. Rozhodol som sa teda pozerať určité informácie a tak nejako som sa dostal ku gravírovaciemu stroju. Netrvalo to vôbec dlho a rozhodol som sa pre objednanie prvého vlastného gravírovacieho stroja, a to od spoločnosti NEJE. Ten ma pred dvoma rokmi vyšiel aj s clom na nejaké štyri tisícky. Čo sa týka špecifikácií, tak som bol schopný vygravírovať plochu cca 4 x 4 cm, čo v dobe iPhonu 7 alebo 8 bez problémov dostačovalo. Ovládanie mojej prvej gravírovačky bolo veľmi jednoduché – v programe som si nastavil silu lasera, vložil do neho obrázok a spustil gravírovanie.

Ako iste viete, tak v posledných rokoch sa Apple rozhodol svoj „výročný“ model s označením X zväčšiť – a tak vznikol model XS Max, tento rok ho doplnil nový rad v podobe 11 Pro Max. A práve v tomto prípade už gravírovanie o veľkosti 4 x 4 cm nebolo dostačujúce. Rozhodol som sa teda, že si objednám novú gravírovačku – a po tých dvoch rokoch som na nové typy hľadel s otvorenou pusou. Pokrok bol v tomto prípade naozaj neskutočný a ja som si za rovnaké peniaze mohol kúpiť gravírovací stroj, ktorý dokázal gravírovať na plochu takmer desaťkrát väčší. V prípade týchto vecí sa nesnažím byť skromný a rád si priplatím za kvalitu či overené produkty. Rozhodol som sa teda pre gravírovačku ORTUR Laser Master 2, ktorá mi bola sympatická jednak svojou cenou, jednak vzhľadom a jednak aj obľúbenosťou.

Ja, ako veľký nedočkavec, som samozrejme ihneď po príchode balíka domov musel gravírovačku zložiť. Gravírovačka vám príde zabalená v podlhovasté krabici, ktorá je vystlaná polystyrénom tak, aby nedošlo k poškodeniu. V balení sa v mojom prípade okrem gravírovačky nachádzal návod na zostrojenie a použitie a materiály, s ktorými som mohol gravírovací stroj vyskúšať. Čo sa týka samotného zostrojenia, tak to mi zabralo asi dve hodiny. Tým nechcem povedať, že by bol návod úplne nepresný, avšak je pravda, že nie všetky kroky v ňom boli presne vysvetlené. Po zostrojení stačilo gravírovačku zapojiť k počítaču a do siete, nainštalovať ovládače s programom a bolo hotovo.

Vyberáme správnu gravírovačku.

V článku Začíname s gravírovaním sme sa pozreli na celkový úvod do gravírovania, a tiež na bezpečnosť a ďalšie informácie spojené s nakupovaním. Rozhodol som sa, že vám domáce gravírovanie priblížim ešte o niečo bližšie tak, aby ste mohli bez problémov doma gravírovať aj vy. V tomto diele sa pozrieme na to, ako vybrať tú správnu gravírovačku tak, aby zodpovedala vašim požiadavkám.

Najprv je nutné, aby ste si našli trhovisko, z ktorého budete objednávať. Rozhodne odporúčam, aby ste gravírovačku objednávali zo známych a preverených trhovísk, kde v prípade poškodenia či stratenia zásielky nebude problém s reklamáciou. Akonáhle nájdete správne trhovisko, môžete sa vrhnúť na jeho prehľadávanie.

Pokiaľ chcete vyhľadať gravírovacie stroje, tak do vyhľadávača stačí napísať engraver či engraving tool. Ihneď potom sa vám zobrazí ponuka všetkých gravírovačiek, ktoré sú k dispozícii. Osobne si všetky vyhľadané produkty ihneď zoradím podľa počtu objednávok, od najväčšieho počtu po najmenšie. Neznamená síce, že to, čo sa kupuje najviac, musí byť nutne najlepšie, ale v mojom prípade mi to pri kupovaní drahších produktov zakaždým vyšlo. Po zoradení si už stačí ujasniť niekoľko aspektov, teda to, čo presne od gravírovacieho stroja požadujete. Zobrazené stroje totiž rozhodne nie sú rovnaké, hoci môžu využívať podobné či totožné diely. V tomto prípade je teda nutné vybrať si ten stroj, ktorý bude vašim požiadavkám najviac vyhovovať.

Najprv by ste si samozrejme mali ujasniť, koľko peňazí chcete na nákup gravírovacieho stroja obetovať. Akonáhle si maximálnu cenovku ujasníte, tak sa vám výber o dosť zmenší. Zároveň nemôžete očakávať, že gravírovačka za 80eur toho bude vedieť rovnako alebo viac, než gravírovačka za 400,-eur. Prakticky vo všetkých prípadoch u gravírovačiek platí, že čím sú drahšie, tým viac toho ponúka. Ďalej je nutné porozmýšľať nad tým, do akých materiálov budete chcieť s gravírovačkou vypaľovať, poprípade rezať. Pokiaľ budete chcieť iba vypaľovať do dreva alebo do nejakej látky, tak vám postačí slabšia a lacnejšia gravírovačka. Pokiaľ však budete chcieť rezať drevo a zároveň napríklad vypaľovať do železa, tak je nutné vziať drahšiu a silnejšiu gravírovačku. Pri popise gravírovačky je vždy nutné, aby ste sa pozerali na výkon lasera a nie na výkon samotnej gravírovačky. Je ťažké určiť, ako výkonný laser dokáže gravírovať do železa, každopádne vo všetkých prípadoch nájdete v detailnom popise pravdivé informácie o tom, na aké materiály je možné gravírovačku použiť. Osobne vlastním 15W verziu ORTUR Laser Master 2 so silou lasera 4000 – 4500 mW. S takou silou som schopný prerezať drevo a gravírovať do železa.

Ďalším, veľmi dôležitým aspektom, je celková veľkosť gravírovacieho stroja, teda na akej veľkej ploche bude schopný stroj operovať. Už som spomenul moju prvú gravírovačku, ktorá dokázala gravírovať iba na ploche 4 x 4 centimetre, čo v dnešnej dobe rozhodne nie je veľa. Má nová gravírovačka ORTUR Laser Master 2 už dokáže pracovať na ploche cca 45 x 45 centimetrov, čo už je na väčšinu práce dostačujúce. Berte zároveň do úvahy, že ak si vezmete obrovskú gravírovačku a budete chcieť gravírovať na malinké predmety, tak bude veľmi zložité docieliť to, aby ste vygravírovaný vzor mali rovno. Zároveň musíte brať do úvahy presnosť gravírovačky. Aj napriek tomu, že gravírovačky sú samy o sebe veľmi presné, tak pri gravírovaní do malinkých objektov sa môže vzor „rozpiť“ a vo finále nebude vyzerať vôbec dobre.

Dôležitý je aj materiál, z ktorého je gravírovačka vyrobená. Po predchádzajúcej skúsenosti už by som sa rozhodne vyhol gravírovačkám s plastovým prevedením, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Môže sa totiž pokojne stať, že sa plast nejakým spôsobom ohne alebo zlomí (pri preprave, skladaní alebo pri operovaní). Navyše k tomu mi príde, že gravírovačka je jednoducho stroj, ktorý si železné šasi rozhodne zaslúži. Pokiaľ na to teda máte rozpočet, rozhodne siahnite po gravírovačke, ktorá má železné telo. Okrem toho by vás malo tiež zaujímať, aké programy gravírovací stroj podporuje. Pri výbere odporúčam, aby gravírovačka podporovala LaserGRBL a poprípade aj Lightburn. Prvý menovaný program je zadarmo a postačí väčšine používateľom, Lightburn je potom platený a ponúka rozšírené funkcie. S oboma týmito programami sa mi pracuje naozaj dobre a z vlastnej skúsenosti ich môžem odporučiť. Ďalšie funkcie a vlastnosti už sú skôr len bezpečnostné a doplnkové – napríklad senzor pre nezvyčajné pohyby, po detekcii ktorých dôjde k vypnutiu celej gravírovačky, aby sa predišlo požiaru, apod. Nejedná sa o funkcie, ktoré sú potrebné, ale rozhodne sú dobrým bonusom.

Ďalej sa spoločne pozrieme na postup zostavenia gravírovačky, spoločne s určitou formou kalibrácie. Správne zostavenie gravírovačky je úplne kľúčové na to, aby bol stroj presný, a aby nedochádzalo k rôznym artefaktom, s ktorými mávajú predovšetkým začiatočníci veľké problémy.

Zostrojujeme a zapíname gravírovačku.

Povedali sme si pár informácií o tom, ako vybrať správnu gravírku . Poďme teda ďalej.

Skladanie nie je hračka!

Tento diel je určený všetkým užívateľom, ktorí si gravírovačku pred nejakou dobou objednali a čakajú na jej dodanie, poprípade tým užívateľom, ktorým už dorazila a chcú zistiť, ako ju správne zložiť. Aj keď sa skladanie gravírovačky podľa návodu môže zdať ako veľmi jednoduchá záležitosť, tak verte, že až také jednoduché to rozhodne nie je. Hneď teraz vám môžem povedať, že na správne a presné zloženie gravírovačky by ste si mali vziať na pomoc ešte jedného člena rodiny či napríklad kamaráta, časová náročnosť stavby a „úprav“ je potom v rámci hodín. Vrhneme sa teda priamo na vec a poďme sa spoločne pozrieť na to, ako je možné gravírovačku správne zložiť.

Bez návodu sa nezaobídete!

Vzhľadom na to, že je každá gravírka iná, tak je nutné, aby ste si samozrejme pripravili návod, bez ktorého sa v tomto prípade nezaobídete. Prakticky všetky gravírovačky vám prídu rozložené v podlhovastých krabiciach, pretože by cestu cez celý svet v zloženej forme nemuseli prežiť. Škatuľu teda klasicky opatrne otvorte, vytiahnite si všetky diely na stôl, otvorte si krabičku so spojovacím materiálom a nachystajte si základné nástroje – potreba bude určite krížový skrutkovač, ale aj napríklad malý kľúč. Teraz je nutné, aby ste skúsili pohľadom zistiť, na čo rôzne diely slúžia – pokiaľ si totiž vytvoríte predstavu, bude sa vám gravírka skladať oveľa lepšie. Pokojne sa pozrite na už zloženú gravírovačku na internete, rozhodne vám to veľmi pomôže.

V prípade mojej novej gravírovačky, ktorou sa stal ORTUR Laser Master 2, bol návod v určitých bodoch ľahko nezrozumiteľný, a tak sa pripravte na to, že sa párkrát budete určite musieť vrátiť o pár krokov späť a gravírovačku ľahko rozložiť. Akonáhle však chytíte správny „drajv“, tak už vám celá stavba pôjde od ruky. Jednoducho sa snažte držať priloženého návodu a používajte sedliacky rozum, ktorý vám prípadné medzery v manuáli pomôže vytesniť. Gravírovačka sa najčastejšie skladá z hliníkového rámu, ktorý k sebe musíte zoskrutkovať tzv. L spojkami. Nechýbajú samozrejme plastové nôžky, na ktorých celý rám stojí, pojazdy, po ktorých sa celá gravírovačka pohybuje, samotný laser, a taktiež kabeláž. V tomto prípade vám s konštrukciou celého stroja už asi nijako nemôžem pomôcť, môžem vám ale dať zopár rád, vďaka ktorým sa vyhnete opätovnému skladaniu.

Rady pre správne zloženie

Väčšina z nás je zvyknutá, že by sme nemali napríklad pri nábytku doťahovať skrutky a všetky časti úplne „na fest“, teda že by sme ich mali priťahovať, ale nie všetkou silou a ešte viac. To ale v tomto prípade neplatí. Pokiaľ sa chystáte zostavovať gravírku, tak berte do úvahy, že predovšetkým telo a pojazdy sú to, čo určuje presnosť stroja. Osobne som sa niekoľko dní stretával s tým, že mi gravírka gravírovala nepresne, vracala sa na pôvodné miesto a jednoducho nejazdila tak, ako mala. Zatiaľ čo som hľadal problém v softvéri a už som bol pripravený gravírovačku reklamovať, tak sa mi podarilo nájsť informácie o tom, že je potrebné všetko poriadne dotiahnuť. Okrem hliníkového tela je nevyhnutné, aby ste čo možno najviac napli, a potom pomocou skrutiek a matiek zaistili, pojazdy, po ktorých gravírka jazdí. V tomto prípade sa vám bude hodiť druhý člen rodiny, kde vy budete napríklad pojazdy naťahovať a druhý člen uťahovať skrutky a matky. Ďalej je nutné pevne zoskrutkovať modul lasera k pohybujúce sa časti, aby nedochádzalo pri gravírovaní k artefaktom a nepresnostiam. Samozrejme sa nesnažte „rvať“ skrutky na doraz v prípade plastových dielov, ale len pri tých hliníkových a pevných materiáloch.

Manuálne ostrenie.

U laserových gravírovačiek ďalej býva možnosť manuálneho ostrenia lasera. V závislosti na tom, ako ďaleko je objekt, na ktorý gravírujete, od lasera vzdialený, tak je nutné laser zaostriť. To docielite tak, že začnete koncom lasera jednoducho točiť. Rozhodne toto nerobte vtedy, keď gravírovačka beží! Laserový lúč by vám mohol na ruke urobiť nepekné tetovanie. Stačí si laser pustiť na najmenšiu silu a snažiť sa koniec lúča nastaviť tak, aby bol na objekte čo najmenší. Pri ostrení vám veľmi pomôžu ochranné okuliare s farebným filtrom, vďaka ktorým uvidíte koniec lúča oveľa presnejšie, než keby ste sa naň pozerali očami.

Ovládanie gravírky

Čo sa týka ovládania gravírovačky, respektíve jej zapnutia, vypnutia či reštartovania, tak u väčšiny strojov tieto úkony vykonávate na prednom paneli. Na ňom sa najčastejšie nachádzajú dve tlačidlá, kedy jedno slúži jednak na zapnutie a vypnutie (väčšinou je nutné tlačidlo podržať), druhé tlačidlo potom slúži na reštart alebo tzv. emergency STOP – okamžité vypnutie. Okrem týchto tlačidiel nájdete na prednom paneli aj dva konektory – prvé z nich je USB a prenáša sa pomocou neho dáta, druhým je potom klasický konektor na dodanie „šťavy“. Oba tieto konektory sú dôležité a musíte ich mať pripojené po celú dobu gravírovania. Pri gravírovaní sa tak snažte vyhnúť tomu, aby ste sa ich dotýkali – v niektorých prípadoch môže dôjsť k strate spojenia a gravírovanie sa preruší. Niektoré gravírky sú síce schopné svoju činnosť obnoviť tam, kde prestali, ale aj napriek tomu sa jedná o zbytočný a riskantný proces.

Nastavenie a práca so softvérom

Je to už nejaký čas naspäť, čo sme vám priniesli tretí diel seriálu Začíname s gravírovaním. V predchádzajúcich dieloch sme si spoločne ukázali, kde a ako je možné gravírovačku objednať av neposlednom rade ste sa mohli dočítať o tom, ako správne gravírku zostrojiť. Pokiaľ ste si všetkými týmito tromi dielmi prešli a rozhodli ste sa k zakúpeniu gravírovacieho stroja, tak už ho v momentálnej fáze máte dosť možno správne poskladaný a funkčný. V dnešnom diele sa spoločne pozrieme na to, ako funguje softvér určený na ovládanie gravírovačky a na základy jeho používania. Vrhneme sa teda priamo na vec.

LaserGRBL alebo LightBurn

Niektorým z vás dosť možno nie je jasné, cez aký program sa dá gravírovačka ovládať. Týchto programov je k dispozícii hneď niekoľko, každopádne k mnohým podobným gravírovačkám ako je ORTUR Laser Master 2, vám bude doporučená bezplatná aplikácia LaserGRBL. Táto aplikácia je naozaj veľmi jednoduchá, intuitívna a zvládnete v nej prakticky všetko, čo môžete potrebovať. Okrem LaserGRBL si používatelia tiež chvália LightBurn. Ten je na prvý mesiac k dispozícii zadarmo, potom zaň musíte platiť. Osobne som dlhú dobu testoval obidve tieto aplikácie a za seba môžem povedať, že mi rozhodne o dosť viac vyhovoval práve LaserGRBL. Ten je totiž oproti LightBurn skutočne jednoduchý na ovládanie a plnenie klasických úloh je v ňom o dosť rýchlejší.

LightBurn je podľa môjho názoru určený predovšetkým pre profesionálnych užívateľov, ktorí potrebujú na prácu s gravírovačkou zložité nástroje. Niekoľko dní som sa snažil aplikácii LightBurn porozumieť, prakticky zakaždým to ale skončilo tým, že po niekoľkých desiatkach minút snaženia som ho naštvaný vypol, zapol som LaserGRBL a úlohu v ňom jednoducho vykonal v priebehu niekoľkých sekúnd. Aj kvôli tomu sa v tomto diele budeme venovať iba aplikácii LaserGRBL, ktorá bude jednak väčšine používateľom vyhovovať, a jednak sa s ňou veľmi rýchlo, predovšetkým po prečítaní tohto článku, skamarátite. Inštalácia LaserGRBL je úplne rovnaká ako vo všetkých ostatných prípadoch. Stiahnete si inštalačný súbor, vykonáte inštaláciu, a potom LaserGRBL pomocou zástupcu na ploche jednoducho spustíte. Treba podotknúť, že LaserGRBL je k dispozícii iba pre Windows.

Prvé spustenie aplikácie LaserGRBL

Akonáhle prvýkrát spustíte aplikáciu LaserGRBL, tak sa zobrazí malé okno. Hneď na začiatok môžem uviesť, že je LaserGRBL k dispozícii v slovenčine – pre zmenu jazyka kliknite v hornej časti okna na Language a zvoľte možnosť Slovenčina. Po zmene jazyka venujte pozornosť všemožným tlačidlám, ktorých je na prvý pohľad naozaj dosť. Aby týchto tlačidiel nebolo málo, tak výrobca gravírky (v mojom prípade ORTUR) prikladá na disk špeciálny súbor, v ktorom sa nachádzajú ďalšie tlačidlá, ktoré vám majú pomôcť so správnym ovládaním gravírovačky. Pokiaľ tieto tlačidlá nenaimportujete do aplikácie, tak sa vám bude gravírovačka ovládať naozaj ťažko a prakticky nemožne. Import tlačidiel vykonáte teda tak, že si z CD disku pripravíte súbor, ktorého názov pripomína slovo buttons. Akonáhle tento súbor nájdete (často sa jedná o RAR či ​​ZIP), tak v LaserGRBL kliknite pravým tlačidlom v pravej dolnej časti vedľa dostupných tlačidiel na prázdnu plochu az menu vyberte možnosť Pridať vlastné tlačidlo. Potom sa otvorí okno, v ktorom aplikáciu nasmerujte na pripravený súbor s tlačidlami, a potom import potvrďte. Teraz už môžete začať ovládať vašu gravírovačku.

Ovládanie aplikácie LaserGRBL

Po zmene jazyka a importe ovládacích tlačidiel už môžete gravírovačku začať ovládať. Ešte predtým by ste ale mali vedieť, čo jednotlivé tlačidlá značia a robia. Začneme teda v ľavom hornom rohu, kde sa nachádza niekoľko dôležitých tlačidiel. Menu vedľa textu COM slúži na zvolenie portu, ku ktorému je gravírka pripojená – zmenu vykonajte len v prípade, že máte zapojených viac gravírovačiek. Inak dochádza k automatickému zvoleniu, rovnako ako v prípade Baud vedľa. Dôležité tlačidlo sa potom nachádza napravo od menu Baud. Jedná sa o tlačidlo zástrčky s bleskom, ktoré slúži na prepojenie gravírky s počítačom. Za predpokladu, že máte gravírku pripojenú k USB ak elektrickej sieti, tak by malo dôjsť k prepojeniu. V niektorých prípadoch je po prvom pripojení nutné doinštalovať ovládače – tie opäť nájdete na priloženom disku. Nižšie sa potom nachádza tlačidlo Súbor pre otvorenie obrázku, ktorý chcete gravírovať, Priebeh po spustení gravírovania označuje samozrejme priebeh. Menu s číslom potom slúži na nastavenie počtu opakovaní, zelené tlačidlo play slúži na spustenie úlohy.

Nižšie sa potom nachádza konzola, v ktorej môžete sledovať všetky úlohy, ktoré sú gravírovačke pridelené, poprípade sa tu môžu objaviť rôzne chyby a ďalšie informácie, ktoré s gravírovačkou súvisia. Vľavo dole sa potom nachádzajú tlačidlá, pomocou ktorých sa môžete pohybovať s gravírkou po osi X a Y. Naľavo si môžete nastaviť rýchlosť posunu, napravo potom počet „políček“ posunu. Uprostred sa nachádza ikona domčeka, vďaka ktorej sa laser presunie na východiskovú polohu.

Ovládacie prvky v spodnej časti okna

Ak ste vykonali správne import tlačidiel pomocou vyššie uvedeného postupu, tak sa v spodnej časti okna nachádza niekoľko tlačidiel, ktoré sú určené na ovládanie lasera a na nastavenie správania sa gravírky. Poďme si všetky tieto tlačidlá postupne rozobrať, začneme samozrejme zľava. Tlačidlo s blesom slúži na kompletný reset relácie, domček s lupou potom slúži na presunutie lasera na východiskové miesto, teda na súradnice 0:0. Zámok potom slúži na odomknutie či zamknutie ďalšieho ovládania smerom napravo – to aby ste napríklad omylom nestlačili ovládacie tlačidlo vtedy, keď ste nechceli. Tlačidlo glóbusu so záložkou potom slúži na nastavenie nových východiskových súradníc, ikona lasera potom zapína či vypína laserový lúč. Tri ikony napravo v tvare slnka potom určujú, akú silu bude lúč mať, od najslabšieho po najsilnejší. Ďalšie tlačidlo s ikonou mapy a záložky slúži na nastavenie hranice, ikona matky potom v konzole vypíše nastavenie gravírky. Ďalších šesť tlačidiel napravo slúži na rýchly presun lasera na miesto, ktoré tlačidlá vyobrazujú (teda do pravého dolného rohu, ľavého dolného roka, pravého horného rohu, ľavého horného roka a na hornú, dolnú, ľavú či pravú stranu). Tlačidlo panáčika napravo potom slúži na pozastavenie programu, tlačidlo ruky na kompletné ukončenie.

Import a úprava obrázku, nastavenie gravírovania

 

Po dlhšej odmlke konečne prichádzame s ďalším dielom obľúbeného seriálu „Začíname s gravírovaním“. V minulom diele sme sa spoločne pozreli na program LaserGRBL, pomocou ktorého sa gravírka ovláda. Povedali sme si, že podobných programov je samozrejme k dispozícii hneď niekoľko, napríklad Lightburn. Každopádne na klasické účely vám postačí bezplatný LaserGRBL. Na konci predchádzajúceho dielu som vám sľúbil, že sa v tomto diele pozrieme na to, akým spôsobom môžete do LaserGRBL importovať obrázok, určený na gravírovanie, a ako ho priamo v spomínanom programe môžete pred gravírovaním upraviť. Ďalej sa pozrieme aj na nastavenie gravírovania.

Import obrázka do LaserGRBL

Ako som už spomenul vyššie, v minulom diele sme sa spoločne pozreli na to, akým spôsobom môžete aplikáciu LaserGRBL ovládať a tiež ako importovať tlačidlá, ktoré vám uľahčia ovládanie. Ak už ste sa teda s programom dostatočne zžili a preskúmali ste ho, zaiste ste zistili, že sa naozaj nejedná o nič zložité. Ak sa chcete pustiť do prvého gravírovania, prvýkrát samozrejme gravírku pripojte do zásuvky a do USB konektora na vašom počítači. Akonáhle tak urobíte, v ľavej hornej časti aplikácie kliknite na ikonu zásuvky s bleskom, čím sa gravírka spojí s počítačom.

Ak chcete vykonať import obrázku do LaserGRBL, kliknite hore na záložku „Súbor“ a potom na „Otvoriť súbor“. Pokiaľ chcete celý proces urýchliť, môžete konkrétny obrázok do aplikácie priamo natiahnuť, napríklad zo zložky. V oboch prípadoch je výsledok rovnaký a ďalší postup sa nijako nelíši. Ihneď potom sa zobrazí ďalšie okno, kde už sa obrázok načíta. Pozornosť je teraz nutné venovať ľavej časti, kde sa nachádzajú „Parametre“. Okrem toho, môžete obrázok priamo v LaserGRBL upraviť, a to pomocou nástrojov v spodnej časti nového okna.

Najprv sa však poďme spoločne venovať parametrom, ktorých nastavenie je veľmi dôležité.

Úprava importovaného obrázka

Pomocou parametrov sa v rámci LaserGRBL určujete, ako sa vybraný obrázok bude gravírovať. Medzi najdôležitejšie parametre patria posuvníky „Jas“, „Kontrast“ a „Prah bielej“. Pokiaľ s týmito posuvníkmi budete pohybovať, môžete v reálnom čase sledovať, ako sa obrázok v pravej časti okna mení. V rámci prvej možnosti „Zmeniť veľkosť“ si môžete nastaviť „Ostrosť“ obrázka, opäť odporúčam v reálnom čase skontrolovať rozdiely.

V sekcii „Konverzný spôsob“ si ďalej môžete nastaviť, akým spôsobom sa obrázok do formátu pre gravírovanie prekonvertuje. Osobne používam len trasovanie čiara po čiare, a to pre rôzne logá a jednoduché ornamenty. „1bit ČB rozklad“ potom využívam v prípade, že sa púšťam do gravírovania fotografií. V „Line To Line Options“ sa nachádza menu „Smer“, pomocou ktorého si nastavíte, akým smerom sa bude gravírka pri práci pohybovať. „Kvalita“ určuje počet čiar na milimeter. Maximálna hodnota je 20 čiar/mm. Ako som už spomenul vyššie, v tomto okne môžete využiť aj nástroje na editáciu obrázka – tie sa nachádzajú v spodnej časti okna. Konkrétne nechýbajú ani možnosti pre otočenie doprava či doľava a ďalej pre preklopenie (horizontálne alebo vertikálne). Využiť môžete tiež orezanie, automatické šikovné orezanie a funkcie pre invertovanie farieb. Každopádne, pre kompletné úpravy obrázku osobne používam Photoshop a na prevod fotografie do čiernej a bielej (nie odtieňov šedej) využívam online nástroj s názvom Threshold.

Pri nastavovaní parametrov berte do úvahy najmä veľkosť výsledného obrázka. Pokiaľ máte v pláne obrázok vytvoriť malý, v rámci pár centimetrov, nemôžete počítať s bohvieakými detailmi. Rozhodne počítajte s tým, že sa vám hneď prvý projekt najskôr nepodarí podľa predstáv. Nevzdávajte sa však a pokračujte ďalej! Ku gravírke vám okrem iného prišli aj materiály, ktoré môžete na testovanie využiť.

Rýchlosť a sila lasera, veľkosť gravírovanej plochy

Akonáhle budete mať obrázok pripravený na gravírovanie, kliknite vpravo dole na „Ďalej“. Týmto sa dostanete na ďalšiu obrazovku, kde už treba nastaviť posledné parametre. V „Engraving Speed“ ​​nastavujete, ako rýchlo sa bude laser pohybovať. Čím vyššiu zvolíte rýchlosť, tým menej bude na jedno miesto lúč pôsobiť. V tomto prípade vám ale bohužiaľ nedokážem presne povedať, aká rýchlosť bude pre váš materiál tá správna. Na drevo zvyknem osobne využívať rýchlosť 1000 mm/min, na látku potom 2500 mm/min, rozhodne sa však nejedná o pravidlo. Pokiaľ kliknete vpravo hore na „knižočku“, môžete si nechať zobraziť akúsi „kalkulačku“, ktorá vám s nastavením rýchlosti výrazne pomôže.

Nižšie v možnostiach si zase môžete nastaviť parametre „Laser ZAP“ alebo „Laser VYP“. Pri možnosti „Laser ZAP“ máte na výber z M3 a M4, kedy M3 znamená vždy zapnuté. M4 podporuje špeciálny dynamický výkon lasera, ktorý sa pri určitej úlohe môže meniť a vytvoriť tak tieňovanie – s tým treba počítať už pri vytváraní a editácii obrázku. Pri možnosti „Laser VYP“ je vždy nutné nastaviť M5.

V textových poliach nižšie s názvom „Výkon MIN“ a „Výkon MAX“ si môžete nastaviť, ako už názov napovedá, minimálny a maximálny výkon lasera, a to v rozmedzí 0 – 1000. Aj s týmito parametrami vám môže pomôcť „knižočka“ vpravo hore. V druhej polovici okna si potom nastavíte veľkosť gravírovanej plochy, „Offset“ slúži na vytvorenie akéhosi okraja. Pokiaľ kliknete vpravo na „terčík“, okraj sa nastaví presne do stredu, teda laser sa na začiatku úlohy objaví uprostred obrázka a nie defaultne v ľavom dolnom rohu. Po kompletnom nastavení stačí kliknúť na „Vytvoriť“.

Zaostriť, zamerať a gravírujeme!

 

V predošlom piatom diele seriálu „Začíname s gravírovaním“ sme sa spoločne pozreli na to, akým spôsobom si môžete pripraviť a importovať obrázok, ktorý je určený na gravírovanie. Okrem toho sme si povedali viac o nastavení gravírovania, konkrétne o nastavení veľkosti, sily a rýchlosti gravírovania. Ak ste sa na tento šiesty diel dostali bez prečítania predchádzajúcich dielov, rozhodne by ste si ich prečítať mali! S najväčšou pravdepodobnosťou totiž, pokiaľ patríte medzi začiatočníkov, sa nebudete v programe úplne vedieť spočiatku orientovať. V rámci tohto dielu sa spoločne pozrieme na to, akým spôsobom môžete zamerať objekt a začať gravírovať.

Zaostrenie lasera a zameranie

Ak už máte obrázok, ktorý chcete gravírovať, vložený v programe LaserGRBL a vykonali ste nastavenie parametrov, nezostáva nič iné, než správne zaostriť laser a vymerať objekt, na ktorý chcete gravírovať. Pri zaostrovaní lasera si na oči nasaďte priložené ochranné okuliare, vďaka ktorým uvidíte lúč lasera iba v mieste, na ktoré dopadá. Najprv si teda vezmite objekt, na ktorý chcete laser zamerať a potom ho vložte do poľa gravírky. Teraz je nutné, aby ste laser ručne presunuli nad samotný predmet.

Po vložení a pripravení obrázka, kliknite v spodnej nástrojovej lište na ikonu „slniečka“ s najmenšími lúčmi, čím sa nastaví najnižšia sila lasera, ktorá zatiaľ nebude nič napaľovať. Pre zapnutie lúča potom kliknite na ikonu laserového lúča (naľavo od slniečka), jedná sa o piatu ikonu zľava. Týmto sa laserový lúč spustí a bude ho vidieť. Čo sa týka zaostrenia lasera, vaším cieľom je, aby ste ho nastavili takým spôsobom, aby bola bodka lasera na samotnom predmete čo najmenšia. Laser sa zaostruje naozaj veľmi jednoducho, podobne ako by ste napríklad zaostrovali na zrkadlovom fotoaparáte. Stačí dvoma prstami uchytiť koliesko na samotnom konci lasera a hýbať ním v smere či v protismere hodinových ručičiek.

Ako už bolo spomenuté, najlepšie budete zaostrenie schopní sledovať po využití ochranných okuliarov. Samotný lúč lasera vám v tomto prípade nijako neublíži, pretože má nastavenú najnižšiu silu a viac-menej iba svieti. Zaostrenie lasera je naozaj veľmi dôležité, a to pre čo najväčšiu presnosť a využitie sily. Pokiaľ sa vám podarilo laser perfektne zaostriť, máte ho pripravený na gravírovanie. Ostrenie je nutné vykonávať vždy potom, čo použijete objekt, ktorý má inú výšku. Laser sa po niekoľkých desiatkach sekúnd nečinnosti automaticky z bezpečnostných dôvodov vypne – v tomto prípade stačí kliknúť na ikonu „zámku“ a opäť na ikonu „slniečka“ a „laserového lúča“.

Teraz už sa pozrieme na zameranie samotného objektu.

Zameranie objektu

Ako som už spomenul v predchádzajúcom diele, pre úplný prenos bude nutné, aby ste si zaobstarali digitálne meradlo, prípadne šupléru. Pri väčších vzoroch si samozrejme vystačíte aj s pravítkom. Rovnako si s ním vystačíte aj v prípade, že nepotrebujete mať výsledné gravírovanie na predmete presné na desatiny milimetrov. Po úspešnom zaostrení lasera si ho opätovne spustite tak, aby bol lúč viditeľný a rameno presuňte tam, kde chcete začať. Gravírka začína gravírovať vždy z ľavého dolného rohu, teda laser presuňte tam, kde sa má na predmete nachádzať ľavý dolný roh obrázku.

Šípky v ľavom dolnom rohu okna potom môžete využiť na pohyb lasera pre zameranie. Ľavý posuvník slúži na rýchlosť posúvania lasera, pravý posuvník na nastavenie vzdialenosti, o ktorú sa lúč posunie. Postupne sa teda s laserom pohybujte a pomocou digitálneho meradla či šupléry obrázok zamerajte – viď príklad nižšie.

Dajme tomu, že máte obrázok s veľkosťou 30 x 30 mm. Posun o 1 bod v rámci aplikácie znamená posun o 1 mm. Pokiaľ chcete, aby bol obrázok uprostred nejakého objektu – napríklad o veľkosti 50 x 50 milimetrov, je nutné, aby ste zmerali vzdialenosť od obvodu obrázku smerom k hranám objektu. To znamená, že z každej strany by mal byť obrázok vzdialený 20 mm od hrany. Začnite teda v ľavom dolnom rohu s tým, že si zmerajte vzdialenosť od lúča lasera smerom doľava a dole. Obe tieto vzdialenosti musia byť 20 mm, pokiaľ nie sú, laser rukou posuňte tam, kam je potrebné, poprípade upravte pozíciu objektu. Po prvom úspešnom zameraní sa presuňte o 30 jednotiek (teda mm) nahor a zmerajte vzdialenosť od lúča smerom doľava a nahor – opäť by mala byť vzdialenosť 20 mm. Tento postup opakujte aj smerom doprava, dole a doľava, teda po obvode, čím sa dostanete späť na počiatočný bod. Tlačidlo „domčeka“ potom slúži na presun na počiatočný bod. Kompletný prehľad ovládacích prvkov nájdete vo štvrtom diele nášho cyklu článkov.

Gravírovanie

 

Na tento bod sme všetci čakali celých šesť dlhých dielov – a konečne sme sa k nemu dostali. Pokiaľ si ste stopercentne istí, že máte objekt presne zameraný, a že máte zaostrený laser, tak už stačí len stlačiť tlačidlo pre štart gravírovania. Ešte pred tým, než tak urobíte, si ale na oči nasaďte ochranné okuliare – to je veľmi dôležité! Zároveň by ste počas gravírovania nemali byť v rovnakej miestnosti alebo blízko gravírky. Gravírovanie je totiž svojím spôsobom vypaľovanie a keď sa niečo páli, vzniká nepríjemný zápach. Zo zdravotného hľadiska by ste dym a zápach rozhodne nemali vdychovať. Uistite sa teda, že máte v miestnosti otvorené okno a ideálne je využiť aj ventilátor na vyfukovanie zápachu smerom von. Zároveň v miestnosti nemajte predmety, ktoré môžu „napáchnuť“ – napríklad záclony. Gravírovanie spustíte kliknutím na zelenú ikonu „Play“ v ľavej hornej časti okna. V spodnej časti môžete potom sledovať odhadovaný čas gravírovania.